Leden 2014

Lustrování budoucích vlád

13. ledna 2014 v 17:25 | Petr Musílek
Různí političtí komentátoři vytýkají prezidentské prověřování budoucích ministrů. Inu co je dovoleno anomymnímu úřadu není dovoleno hlavě státu. Z období těsně po listopadu při přípravě volební místnosti jsme měli puštěný televizní přijímač, kde bez ohledu na stop stav za ukončenými kampaněmi probíhal rozhovor dvou budoucích politiků.
Tehdy hrozilo že Československá strana lidová bude mít srovnatelný výsledek s Občanskými demokraty. Právě rozběhlou diskreditaci předsedy Čsl probírali dosti zhurta. Jak už se ale mnohokrát stalo mikrofony občas zabraly i hovor neurčený veřejnosti. Po dotazu zřejmě reporéra,zda byl tehdejší obviněný čelný příslušník parlamentu, placen stb. zazněla tato výměna:
Jaké dostával obviněný odměny? Odpověď Já nevím. Doporučení, tak tam něco plácni. To všechno polohlasem. Hlavní komentář to nepřekryl a pikantní bylo, že jeden s těch dvou byl, jestli se nemýlím, za nějaký čas krátce ministrem vnitra. No nic je to dlouho a bylo brzy po převratu.
Dnešní lustrace jsou již zřejmě propracované a v každém směru jasné. Nechápu pouze jak je možné, že obrana proti jakéhokoliv obvinění probíhá soudní cestou. Vždyť čtvrt století po inkriminované době by si i naprostý lajdak snad stačil udělat pořádek v archivu, pokud by ovšem chtěl.
Říkalo se, že je potřeba vědět kdo z kanditdátů je vydíratelný jakousi bývalou temnou složkou.
Nepamatuji si že by existoval jediný soudní spor, který by tento předpoklad dokládal.
Naopak vím, že pokud k vydírání a skandalizaci docházelo, pokaždé stála v pozadí úřední moc se svými vhodně volenými úniky a to převážně v čase voleb.
A tak si s trochou nadhledu říkám, že třeba jednou vznikne úřad, který bude tento šlendrián řešit a ptát se po konkrétní odpovědnosti a konkrétních vinících.